Průvodce výběrem jeřábu: Jak vybrat správný jeřáb pro vaše potřeby

Na co se zaměřit při výběru jeřábu?

Prvním krokem při výběru jeřábu je jasně definovat účel, pro který jeřáb potřebujete. Promyslete si, po jaké dráze a v jaké výšce potřebujete přesouvat náklady. 

Důležitým kritériem pro výběr jeřábu je jeho nosnost. Zamyslete se, kolik bude vážit nejtěžší břemeno, které s jeřábem budete manipulovat. Na základě těchto informací budete schopni vybrat jeřáb s odpovídající nosností a výškou zdvihu.

Nezapomínejte ani na možnosti a omezení budovy, ve které bude jeřáb umístěn. Unese statika budovy kombinovanou váhu jeřábové dráhy, samotného jeřábu a břemena? Má budova konzole, na které lze umístit jeřábovou dráhu?

Dbejte na bezpečnost a certifikace

Posledním, ale rozhodně ne bezvýznamným faktorem při výběru jeřábu je, jak daná firma, dodávající jeřáby, přistupuje k bezpečnosti a certifikaci. Ujistěte se, že výrobce splňuje všechny potřebné certifikace, bezpečnostní normy a vysokou kvalitu a trvanlivost.

Který typ jeřábu je vhodný pro vás?

Každý typ jeřábu má svá specifika a je důležité vybrat jeřáb, který odpovídá tomu, co od něj potřebujete.

Mostový jeřáb

Všestrannost a vysoká nosnost

Mostové jeřáby jezdí po vyvýšené dráze umístěné na nosnících budovy. Vynikají zejména v prostorech, kde je potřeba zvedat zvláště těžká břemena. Jsou ale velmi rozšířené a všestranné. Uplatní se jak v dílnách, tak v skladech nebo i těžkém průmyslu. Rozsah nosnosti mostového jeřábu se pohybuje od 63 kg do 250 t. U vysokých nosností musíte počítat s odpovídající zátěží na konstrukci budovy.

Víc informací o mostových jeřábech

Podvěsný jeřáb

Jedná se o variantu mostového jeřábu, která se liší hlavně způsobem konstrukce. Pojezdová kola jsou podvěšena na jeřábové dráze zespodu na spodní pásnici při nutnosti zavěšení jeřábové dráhy zespodu na vazníky nebo stropní konstrukci. Jinak má podobné vlastnosti, komponenty i ovládání jako mostový jeřáb. 

Portálový jeřáb

Flexibilita a nezávislá konstrukce

Portálové jeřáby vynikají flexibilitou a všestranností použití. Mají vlastní konstrukci a tak nezatěžují statiku budovy, ale uplatní se i ve venkovních prostorech. Jsou ideální volbou do prostor, které neumožňují vybudování vyvýšené jeřábové dráhy. Jejich nespornou výhodou je možnost instalovat je na pojezdová kola, která umožňují neomezenou mobilitu jízdou přímo po podlaze (standardně jezdí po kolejnicích).

Víc informací o portálových jeřábech

Kontaktujte nás

V Adamec Crane Systems nabízíme klientům poradenství a ke každé objednávce přistupujeme individuálně. Jeřáby vždy přizpůsobujeme individuálním potřebám. Neváhejte nás kontaktovat pro víc informací nebo nám pošlete nezávaznou poptávku.