Mostové jeřáby Adamec — SPOLEHLIVÍ POMOCNÍCI PRO RŮZNORODÁ ODVĚTVÍ PRŮMYSLU

MOSTOVÉ JEŘÁBY VYRÁBÍME VŽDY NA MÍRU PODLE KONKRÉTNÍCH POTŘEB ZÁKAZNÍKA. ZAKLÁDÁME SI PŘEDEVŠÍM NA NAŠICH DLOUHOLETÝCH ZKUŠENOSTECH, ZNALOSTI AKTUÁLNÍCH ŠPIČKOVÝCH TECHNOLOGIÍ A VELKÉ VARIABILITĚ NAŠICH JEŘÁBOVÝCH KOMPONENTŮ.

Využití mostových jeřábů

Jeřáb mostový je vhodný všude tam, kde je potřeba přepravy těžkých břemen ve třech osách. Možnosti využití jsou velice rozsáhlé. Od jednoduchých malých jeřábků s nosností od 63 kg, sloužících k manipulaci s výrobky na pracovních stolech, přes mostové jeřáby dílenské, jeřáby do opraven automobilů nebo nákladních vozidel, linky výrobních podniků, skladů, až po jeřáby vysokých nosností do 250 t i více, dále jako jeřáby procesní, plně automatizované, drapákové, magnetové, nebo do výbušných prostředí.

Konstrukce mostových jeřábů

Zdvíhací zařízení (kladkostroj nebo kočka) je umístěné na mostu nebo mostech jeřábu. Mostový jeřáb se skládá z jednoho nebo dvou mostů, příčníků, ve kterých jsou umístěna pojezdová kola – pojezdy a jsou hnaná pohony. Rozlišujeme mostové jeřáby na jednonosníkové nebo dvounosníkové.

Jako pohonné jednotky jsou používány asynchronní třífázové motory řízené zpravidla měničem frekvence pro plynulý chod a omezení rozhoupání břemene. Hlavní součástí je zdvíhací mechanismus, což je podvěsný kladkostroj nebo dvounosníková kočka. Dále je součástí jeřábu elektroinstalace, napájecí a ovládací obvody, elektroinstalace a vlastní ovladač, který může být buď závěsný, nebo rádiový.


Mostové jeřáby jednonosníkové

Mostový jeřáb jednonosníkový

Jednonosníkové mostové jeřáby se v praxi používají od nosnosti 63 kg do cca 16 000 kg a někdy i do 25 000 kg. Jejich rozpětí může být až přes 30 m. Obvykle se používají do dílen, výrobních procesů, opraven, skladů a podobně. Jsou jednodušší a levnější, ale jsou navrženy dle stejných norem.

– eurokódu a jsou stejně spolehlivé jako dvounosníkové jeřáby. Ovládání může být řešeno závěsným nebo rádiovým ovladačem. Jednonosníkové mostové jeřáby mohou být použity pro vnitřní i venkovní provoz nebo pro provoz speciální, např. ve výbušné atmosféře.

Mostové jeřáby dvounosníkové

Mostový jeřáb dvounosníkový

Dvounosníkové mostové jeřáby se používají pro větší nosnosti od cca 10 000 kg až do 250 t, nebo pro speciální aplikace. Generálně jsou určeny pro větší nosnosti, nebo jsou například vhodné pro příčné obracení forem, kdy je kvůli vhodnějšímu tangenciálnímu náběhu lana na bubny dvou koček možné tolerovat větší náběžný úhel lana.

Dvounosníkové jeřáby mohou být vybaveny příčnou lávkou, určenou k servisu těžších součástí kladkostrojů a také např. k údržbě světel v hale. Mohou být ovládány, stejně jako jednonosníkové jeřáby, závěsným ovladačem, radiovým dálkovým ovladačem nebo z kabiny. Dvounosníkové mostové jeřáby jsou také vhodné pro vnitřní i venkovní provoz.

Ovládání jeřábů může být řešeno, jak je uvedeno výše, závěsným ovladačem, dálkovým radiovým ovladačem s tlačítky nebo joystickem. Ovládání může být také v tzv. režimu Master/Slave nebo Master/Master, pro synchronní ovládání dvou jeřábů nebo koček.

Příčníky mostových jeřábů jsou tvořeny uzavřeným jakostním profilem se vsazenými pojezdovými koly uloženými ve speciálních domečcích s vysoce kvalitními ložisky. Jsou vedeny po kolejnicích nákolky nebo bočními kladkami.


Mostové jeřáby vyrábíme kusově, vždy na míru podle specifických potřeb klienta v nejvyšší kvalitě za použití nejlepších komponentů na trhu Stahl CraneSystems, Conductix-Wampfler, HBC, Lenze. Standardně je naše dodávka kompletní včetně výroby, dopravy, montáže provedení zátěžových zkoušek, revizí zdvíhacích zařízení a elektro. Dodávka jeřábů je tedy na klíč.

Jsme hlavním zástupcem německé firmy Stahl CraneSystems pro český trh.

Typy jeřábů a klíčové produkty